Úvod Jak vybrat matraci? Antidekubitní matrace pomůže proti proleženinám

Antidekubitní matrace pomůže proti proleženinám

Antidekubitní matrace proti proleženinámPacienti dlouhodobě upoutaní na lůžko mají často problémy se vznikem proleženin, které mohou být velmi nebezpečné. Je proto na místě pořídit jim speciální antidekubitní matraci. Naše matrace české výroby jsou klasifikovány jako zdravotní pomůcky a jsou vhodné pro použití v nemocničních zařízeních i domácnostech.

Kdy hrozí vznik nebezpečných proleženin

Dekubit neboli proleženina je odumření tkáně tam, kde na ni působí permanentní tlak. Lehké proleženiny poznáme zběláním až zčervenáním pokožky a bolestivostí, v pokročilém těžkém stádiu dochází k úplnému odumření tkáně. Tkáň je nedostatečně okysličována, a proto dochází k jejímu poškození. Do rizikové skupiny patří především pacienti dlouhodobě upoutaní na lůžko, na jejichž tkáň dlouho působí tlak. Nebezpečné je zároveň tření kůže o podložku.

Pacientům ulevíte zejména pořízením kvalitní zdravotní matrace proti proleženinám. Doporučujeme také nadlehčování rizikových míst (použijte různé zdravotnické pomůcky) polohování lůžka, otáčení pacienta a masáže. V případě, že dojde k odumření tkání, je nutné je neprodleně odstranit. 

Na proleženiny jsou náchylná především místa, kde kost přiléhá v povrchu kůže a mezi nimi je minimální tuková nebo svalová vrstva. Vznik proleženin může být velmi rychlý, vždy ho ovlivňuje celkový stav pacienta. Nejčastěji se tedy jedná o ramenní, loketní a kyčelní klouby, kotníky, hýždě a hřebeny lopatek.

Jak pomáhá antidekubitní matrace

Řez antidekubitní matrací
 • Antidekubitní matrace má na povrchu tvarované kostky, které slouží jako perfektní opora těla, svalů a páteře.
 • Matrace rozloží rovnoměrně váhu těla po celé své ploše a tím výrazně snižuje tlak na tkáně.
 • Speciální tvar matrace umožňuje kopírování těla a zabraňuje tak rychlému vzniku proleženin.
 • Antidekubitní matrace české výroby jsou certifikované jako zdravotní pomůcka.
 • Lze ji uložit na všechny typy roštů, včetně polohovatelných, které jsou pro lidi s proleženinami nejvhodnější.

Nezapomeňte také na výběr správného potahu matrace

Jak vybrat matraci proti proleženinám už víte. Velmi důležitý je ale také výběr potahu matrace, který výrazně ovlivní komfort pacienta. Máte na výběr z těchto druhů potahů:

 • Voděodolný zdravotnický potah - je nejvhodnější pro osoby trvale připoutané na lůžko. Tato speciální látka propustí vodní páru, nikoliv tekutinu. Spolehlivě tak chrání jádro matrace. Potah je omyvatelný a pratelný dokonce v 95 stupních. Lze ho také desinfikovat. Zdravotnický potah je také velmi vhodný do zdravotnických zařízení.
 • Potah z Aloe vera výrazně zvyšuje komfort ležení. Je příjemně měkký a přímo do jeho vláken jsou všité mikrokapsle s výtažky Aloe vera s antibakteriálními účinky. Látka je zároveň prošitá vrstvou PES rouna. 
 • Pratelné potahy Easyclean a Medico jsou prošité vrstvou PES rouna a lze je prát na 60 stupňů. Jsou alergicky neutrální.
 • Potah z damašku je prošitý dutým vláknem a je tedy protialergický. Umožňuje dokonce i chemické čištění.

Matrace dle materiálů

Proč u nás nakoupit?

 • Poctivá česká výroba matrací
 • Certifikované moderní pěny
 • Tradiční přírodní materiály
 • Ruční výroba s využitím nejmodernějších zařízení
 • Kusová výroba - dodání do 20 dní prac. dní
 • Matrace od výrobce za nejvýhodnější ceny
 • Výroba atypů a nestandardních rozměrů
 • AKCE: Doprava zdarma
 • Zdarma anatomický polštář ke každé matraci

RSSRSS

Novinky

Globální krize na trhu pěn a její vliv na výrobu a expedici matrací

18. březen 2021
Jak jste si už možná všimli, současná situace na trhu s  matracemi je mimořádně nepříznivá. Akutní nedostatek vstupních surovin potřebných pro výrobu pěn má dalekosáhlé důsledky. Nedostatek se podepsal i na zvýšení cen a prodloužení dodacích termínů vyrobených matrací. Zákazníci tak nyní nedostávají objednané zboží v lhůtách, jak to bylo běžné za normálních okolností.

Matrace od Ježíška nutno objednat do 12. 12.

11. prosinec 2020
Objednávky přijaté do 12.12. expedujeme do Vánoc. Objednávky přijaté od 13.12. budou expedovány až v lednu.

Nejžhavější novinka v naší nabídce. Latexová matrace HORSE DREAM GOLD

18. březen 2017
Latexová matrace HORSE DREAM GOLD patří mezi nejexkluzivnější z naší nabídky. Máme ji pro vás v akci za výhodnou cenu a s dopravou zdarma!

Archiv novinek

Kontaktujte nás

Moderni-Matrace.cz
Veveří 37
602 00  Brno

Tel.: +420 534 534 398
info@moderni-matrace.cz